Dolní Újezd (12.10.2015) – 42. Mistrovství České republiky v orbě, které se uskutečnilo v sobotu na poli u Dolního Újezdu na Litomyšlsku, zná své vítěze. Prestižní akci navštívilo odhadem pět tisíc lidí a nenechal si ji ujít ani krajský radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil.
„Místní zemědělci i obec Dolní Újezd se náročné organizace mistrovství zhostili se ctí a hojná účast potvrdila prestiž soutěže. Vice než důstojným způsobem byly také připomenuty selské rebélie, které proběhly před 335 lety právě na území Litomyšlska zejména v obci Horní i Dolní Újezd. Jsem také rád, že se sešlo téměř 60 špičkových oráčů právě v kraji, ze kterého pochází vynálezci ruchadla bratranci Veverkovi. Vítězství domácího Václava Milíka je už potom takovou zlatou korunkou na celé akci,“ komentoval mistrovství Václav Kroutil. „Rád bych také poděkoval všem organizátorům i účastníkům za uspořádání této náročné akce,“ dodal krajský radní.
Sobotní republikové soutěže se zúčastnil rekordní počet oráčů v historii mistrovství. Na pole jich vyjelo celkem 57. Práci s pluhem předvedli farmáři, zaměstnanci zemědělských podniků i studenti zemědělských škol. Přítomni byli již potřinácté také oráči s pluhy taženými koňmi, mezi nimi jedna žena. Jednadvacet oráčů se utkalo v hlavní kategorii klasických dvouradličných pluhů. Titul obhájil několikanásobný mistr republiky Václav Milík s traktorem Zetor z týmu Agros Kojice z Kojic na Pardubicku. Pětapadesátiletý Václav Milík české orbě vládne již od roku 2003. Nejlepší oráči si vybojovali účast na mistrovství světa v orbě, které se koná příští rok v Anglii, případně se zúčastní mistrovství Evropy ve Skotsku.
Početné zastoupení na mistrovství měli junioři, studenti středních zemědělských škol. Diváci viděli orat sedmnáct juniorů, a to ze škol Benešov, Čáslav, Podbořany a Kamenice pod Lipou. Deset studentů jelo z litomyšlské technické školy.
Zajímavou podívanou byla orba veteránů. Zde se představil mimo jiné starosta Dolního Újezdu Stanislav Hladík na traktoru Zetor 15 z roku 1947. Mistrem republiky v kategorii veteránů se stal zkušený oráč Pavel Kocourek na traktoru Svoboda DK 12 z roku 1939 z týmu Automotoklub Vyskeř.
Soutěžící měli na poli k dispozici parcelu o rozloze 20 x 100 metrů, doba orby byla tři hodiny. Minimální šířka brázdy byla stanovena na 30 centimetrů. Rozhodčí hodnotili stejnoměrnost brázdy a výškovou vyrovnanost jednotlivých skýv. Na zoraném poli nesměly zůstat stopy po kolech traktoru, z pole nesměly trčet žádné zbytky rostlin nebo strniště.
Mistrovství ČR v orbě začalo v Dolním Újezdu slavností u pomníku selských bouří na Litomyšlsku před základní školou. Starosta obce s hosty a zástupci místních spolků připomněli 335. výročí selských bouří. Dolnoújezdský farář Adam Piotr Grabiec požehnal “bráně borců” postavené z velkých balíků slámy. Bránou následně projeli účastníci MČR v orbě. V čele kolony jel starosta obce Stanislav Hladík na stroji Zetor 15 z roku 1947.
Z vesnice odjeli oráči na soutěžní pole, kde byl odhalen kámen mistrovství, a po proslovech hostů mistrovství zahájil ministr zemědělství Marian Jurečka. “Půda nás provází celý život více, než si uvědomujeme. Málo a nedostatečně se staráme o půdu, o její kvalitu a investice do půdy do budoucna. Myslím, že moc nesledujeme, zda půda degraduje. To vidím jako velký úkol pro všechny, kteří v zemědělství pracují i pro ministerstvo zemědělství. Chystáme změny, abychom aspekty ochrany půdy posílili,” uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka. Mistrovství v orbě považuje za důležitou disciplínu. “Když se podíváme, co vše umožní moderní technologie, GPS systémy. Je možné si klidně hodit i v kombajnu nohy na volant, zapnout autopilota a jedeme… U kypřící práce ale žádná GPS nepomůže. Je to na člověku, jak umí seřídit pluh a ovládat traktor s pluhem dohromady,” dodal ministr Jurečka. Následně zahájil mistrovství vyoráním první brázdy s koňmi.
Mistrovství v orbě se v Česku koná od roku 1963. V současné době ho pořádá Společnost pro orbu České republiky.
Výsledky:
Dvouradličný jednostranný klasický pluh
1. Václav Milík
2. Michal Trtek
3. Pavel Král
Dvouradličný otočný oboustranný pluh
1. Aleš Malý – získal pohár ministra zemědělství
2. Michal Ondra
3. František Žaloudek
Junioři
1. Dušan Mihalik
2. Jan Boštík – z Dolního Újezdu, technická škola Litomyšl
3. Daniel Hrstka
Čtyř a víceradličný otočný pluh
1. Miroslav Pachl – ZD Dolní Újezd
2. Dalibor Kahánek
3. Zdeněk Kumpošt
Historická technika
1. Pavel Kocourek
2. Milan Želinský
3. Vít Janiš