TECHNOhrátky a ZDRAVOhrátky vyhlašovaly dlouhodobé soutěže

TECHNOhrátky a ZDRAVOhrátky vyhlašovaly dlouhodobé soutěže
Pardubice (23.1.2020) – Slavnostním setkáním v sálu Jana Kašpara v budově Krajského úřadu Pardubického kraje vyvrcholily ve středu 22. ledna loňské ročníky TECHNOhrátek a ZDRAVOhrátek – projektů Pardubického kraje na podporu technického, odborného a zdravotnického vzdělávání pro žáky základních škol. V průběhu akce byli současně vyhodnoceni nejúspěšnější účastníci doprovodných žákovských a studentských soutěží v roce 2019. Příjemnou atmosféru v rámci doprovodného programu vytvořilo smyčcové kvarteto složené ze studentů pardubické konzervatoře.
Slavnostního odpoledne se zúčastnili také radní Pardubického kraje Bohumil Bernášek, Václav Kroutil, Hana Štěpánová a Ladislav Valtr, pracovníci krajských odborů školství a zdravotnictví, ředitelé středních i základních škol, zástupci krajského Úřadu práce, krajské Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy ČR, významných regionálních firem a krajských zdravotnických zařízení.
„Oba projekty jsou pro Pardubický kraj velice přínosné. V posledním lednovém týdnu odstartuje osmý ročník TEcHNOhrátek. Uskuteční se 15 akcí na středních školách, kde se vyučují zejména obory související se strojírenstvím, elektrotechnikou, potravinářstvím a zemědělstvím. ZDRAVOhrátky se přidají na podzim. Věřím, že oba projekty i v roce 2020 přispějí k tomu, aby si žáci základních škol vybrali středoškolské studium, které je bude bavit a díky kterému získají dobré uplatnění na trhu práce,“ řekl Bohumil Bernášek, radní Pardubického kraje pro školství.
TEcHNOhrátky: 12 663 žáků, 117 základních škol
TECHNOhrátky, do nichž se loni aktivně zapojilo 1 866 a v průběhu sedmi let celkově 12 663 žáků ze 117 základních škol (109 z Pardubického kraje) v minulém roce navštívily patnáct středních odborných škol. Školákům z osmých a devátých tříd prezentovaly 38 oborů z oblasti strojírenství, stavebnictví, zemědělství, zahradnictví, gastronomie a služeb.
Účastníci setkání v této souvislosti ocenili významný podíl Pardubického kraje, který se s přispěním evropských fondů, průběžně podílí na výrazné modernizaci středních odborných škol v regionu, vylepšování jejich dílen, učeben, laboratoří i technického vybavení.
„TEcHNOhrátky i ZDRAVOhrátky jsou moc pěkné projekty. Žáci základních škol na ně někdy jedou s myšlenkou, že nebudou na vyučování a užijí si den plný zábavy. Ale často netuší, že je to den, který jim změní život a nasměruje je do budoucna. Zkušenost se setkáním s oborem v praxi má větší sílu než jen obrázek a text,“ uvedla Hana Štěpánová, radní Pardubického kraje pro regionální rozvoj, evropské fondy a inovace.
„Jsem rád, že TEcHNOhrátky se věnují i podpoře zemědělských oborů. Těší mne spolupráce škol, které díky tomuto projektu mají možnost prezentovat svou činnost a nabízet ji žákům základních škol. Je to také pozitivní reklama technických profesí,“ připomněl Václav Kroutil, radní Pardubického kraje pro životní prostředí, zemědělství a venkov.
V akci odborná porota i Facebook
Dlouhodobá soutěž studentů středních odborných škol, které provázela loňský, sedmý ročník TECHNOhrátek, nesla název „co dokáže škola“. V ní se mohli aktéři prezentovat jakýmkoliv artefaktem typickým pro zaměření „jejich“ školy. Podmínkou však bylo, aby vznikl v loňském roce a jeho autoři byli ještě aktuálními žáky školy. Jejich práce posuzovala odborná porota a také je hodnotili návštěvníci facebookového profilu projektu.
„Přihlásilo se deset škol a všechny výrobky měly neobyčejně vysokou úroveň. Vzhledem k různorodosti artefaktů jsme vypsali tři kategorie. V té nejprestižnější – absolutní – porota jednoznačně vyhlásila vítězem dílo studentů z technické školy z Vysokého Mýta, kteří vytvořili industriální židli s gravírovaným opěradlem,“ popsal Vladimír Zemánek, manažer projektu TEcHNOhrátky.
Pořadí podle bodování poroty – kategorie umělecká: 1. Kočárek s překvapením – Martin Sejkora, Šimon Pravoslav Dvořák, Jana Motlová (SOŠ a SOU Lanškroun), 2. Speciální aranže – Lucie Valentová, Nela Vargová, Diana Peškeová (OU Chroustovice), 3. Jarní nádech – Marie Temňáková (SŠ obchodu, řemesel a služeb Žamberk).
Kategorie strojírenství a stavebnictví: 1. Šachy z CNC soustruhu – Jaromír Ješina, Matěj Pomšár, Daniel Herynek (SOU Svitavy), 2. Kovové sáně – Tereza Břečková, David Brůna a Filip Halmich (SOU opravárenské Králíky), 3. Opravář při práci – Lukáš Minarčík, Ondřej Tomášek (SOU zemědělské Chvaletice).
Kategorie absolutní bez rozdílu: 1. Industriální židle s gravírovaným opěradlem – Magdalena Hudcová, Zdeněk Vítek, Pavel Voborník, Filip Šimek (ISŠ technická Vysoké Mýto), 2. Dům z vlnité lepenky – Max Hejl (PSŠ Letohrad), 3. Žena s křídly – Ondřej Chadima (VOŠ a SŠ technická Česká Třebová).
V hlasování fanoušků na Facebooku projektu suverénně zvítězil rytíř v plné zbroji čekající na Požehnání smrti – dílo Františka Skalníka a Kristýny Orlíčkové ze SPŠ stavební Pardubice.
ZDRAVOhrátky: Remíza Pardubice vs. Ústí nad Orlicí
ZDRAVOhrátky Pardubického kraje absolvovaly v roce 2019 třetí ročník. Do projektu na podporu oborů zaměřených na zdravotnictví a sociální péči se loni zapojilo 265 vybraných žáků osmých a devátých tříd ze 48 základních škol (za tři roky celkem 838 ze 76 základních škol). Zájem o účast byl přitom dvojnásobný.
„Počet žáků ve středních zdravotnických školách v Pardubickém kraji se dobu trvání ZDRAVOhrátek zvýšil o 108 žáků, přibližně o 12 %. V posílení personálu našich zdravotnických zařízení se to samozřejmě projeví až s časovým odstupem, ale i tak je tato aktivita důležitá. Jsem velice rád, že se do ní zapojily všechny čtyři zdravotnické školy v kraji. Je to jejich velmi vhodná prezentace a současně příspěvek ke zvyšování atraktivity zdravotnických studií v očích žáků i jejich rodičů. Poděkování také patří zástupcům Nemocnice Pardubického kraje, Zdravotnické záchranné služby a Českého červeného kříže, kteří pravidelně akce podporují a podílí se na programu,“ prohlásil Ladislav Valtr, radní Pardubického kraje pro zdravotnictví.
Studenti středních zdravotnických škol se mohli tentokrát zapojit do literární soutěže „Kouzlo mého oboru“. Jejich úkolem bylo popsat důvody, které je vedly k volbě studijního zaměření, a současně vystihnout, čím je naplňuje. „Každá škola přihlásila tři příspěvky. Obecně měly v převážné většině vysokou obsahovou i stylistickou úroveň. Často obsahovaly hluboké osobní zpovědi a čtyři z nich byly dokonce sepsány formou básně,“ upřesnila Helena Bártlová, manažerka projektu ZDRAVOhrátky.
Pořadí podle bodování odborné poroty: 1. Anette Bauer (SZŠ Pardubice) a Lucie Dušková (VOŠ a SŠZS Ústí nad Orlicí), 3. Adam Vítek (SZŠ Svitavy). V hlasování fanoušků na Facebooku prvenství získala Kristýna Hejduková (SŠZS Chrudim).

Rubrika: Aktuality, Vzdělání, mladá generace