Pardubice/Prachovice (8.12.2017) – V Prachovicích se tento týden sešel výbor pro životní prostředí, zemědělství a venkov. Výjezdní zasedání se tentokrát uskutečnilo v prostorách společnosti EcoWasteEnergy, dceřiné firmy prachovické cementárny CEMEX.
„Výbor se na svém prosincovém setkání podrobně zabýval návrhem rozpočtu pro rok 2018. S povděkem bylo přijato navýšení financí v Programu obnovy venkova a kladně účastníci také zhodnotily průběh Národní konference Venkov, která se konala v listopadu v Dřítči,“ informuje radní zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil, který se jednání výboru zúčastnil.
Součástí programu byla také exkurze do společnosti EcoWasteEnergy, dceřiné společnosti prachovické cementárny CEMEX, která již řadu let realizuje projekt energetického využití odpadů v praxi. Do dnešní podoby byla část cementárny, kde je zpracováván odpad, uvedena do provozu v dubnu 2012. Tato nadnárodní společnost poptává na trhu s odpady tu část komunálního odpadu, která je označována jako nadsítná frakce. Díky tomu patří mezi přední výrobce alternativních paliv ze zbytkového odpadu v republice. Zástupci firmy představili členům výboru i řadu výhod proti klasickým spalovnám. V Prachovicích v současné době zpracují a využijí zhruba 70 tisíc tun odpadu, což odpovídá více než 100 tisíci tunám komunálního odpadu, který by jinak skončil na skládkách. Vedení společnosti plánuje v dohledné době navýšit tuto kapacitu až na dvojnásobek.
„Prachovická cementárna tímto způsobem zpracovává odpady, které už nelze vytřídit ani jakýmkoli jiným způsobem využít,“ říká Václav Kroutil a dodává: „Plán odpadového hospodářství Pardubického kraje tuto aktivitu zmiňuje. Jak ji však budou využívat obce a města, záleží na jejich rozhodnutí. Vždy ale bude ekonomičtější a ekologičtější odpady dovážet z dosažitelného okolí, než z území celé republiky, jako je tomu dnes.“
Aktivitu prachovické cementárny kladně zhodnotil i zastupitel kraje a místopředseda výboru Oldřich Koblížek: „Jedná se o způsob zpracování, který dokáže komunální odpad dobře a beze zbytku energeticky využít a především nezatížit životní prostředí.“