Z premiéry TECHNOhrátek ve Chvaleticích si žáci odnesli vlastnoručně vyrobené černé růže z plechu a železa

Chvaletice (13.4.2017) – Černá růže vykovaná ze železa, výroba dřevěné hrací kostky, přezouvání pneumatiky či jízda na traktoru. TECHNOhrátky Pardubického kraje mají za sebou další vydařenou premiéru. Ve středu 12. dubna se uskutečnila poprvé v historii projektu akce ve Středním odborném učilišti zemědělském Chvaletice. Podrobnou seznamku s univerzálním oborem opravář zemědělských strojů si tentokrát nenechalo ujít 122 žáků z deseti základních škol.

„Technické a odborné profese dnes potřebují maximální propagaci a na tom se TECHNOhrátky výrazně podílejí. Chvaletické učiliště má v této souvislosti velice dobré jméno. Přál bych si, aby platilo to, co před lety – když se řeklo Chvaletice nebo Litomyšl, byla to pro většinu zaměstnavatelů záruka kvality a schopnosti dobře ovládat veškerou techniku,“ uvedl Václav Kroutil, radní Pardubického kraje pro životní prostředí, zemědělství a venkov.

Ten přišel společně s radním pro školství Bohumilem Bernáškem, ředitelem krajského Úřadu práce Pardubického kraje Petrem Klimplem, předsedou představenstva sdružení Agrovenkov Václavem Koblížkem a dalšími hosty pozdravit účastníky TECHNOhrátek a doporučit jim volbu chvaletického učiliště.

„Poptávka po zemědělských oborech na pracovním trhu je a stále bude velice vysoká. V Chvaleticích mohou žáci získat například svářečský kurz a právě svářeč je v Pardubickém kraji páté nejžádanější povolání,“ potvrdil Petr Klimpl.

Debutanti ze středních Čech

Mezi žáky z 8. tříd základních škol z Pardubicka a Chrudimska zavítali poprvé i školáci ze Základní školy Žiželice nad Cidlinou, která leží ve spádové oblasti středních Čech. Stali se tak současně 99. základní školou, která se dosud do TECHNOhrátek zapojila. Vzhledem k zaměření oboru opravář zemědělských strojů převažovali mezi účastníky chlapci, ale v některých výpravách se objevily také dívky.

 „To je dobře, že přijely, protože obor opravář zemědělských strojů, je otevřený také děvčatům. V současné době však toto učiliště navštěvuje pouze jediná dívka, ale možná toto zastvení představuje první symbolickou vlaštovku. Ostatně i při těchto TECHNOhrátkách se žákyně odvážně pouštěly do plnění i zdánlivě nejtěžších technických úkolů,“ řekl Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

Nadšení v klempírně a kovárně

Žáky čekaly v dílnách na šesti stanovištích velice pestré manuální aktivity. Zásluhou dostatečného prostoru i kvalitního a potřebné vybavení se do akce pokaždé dostaly prakticky všechny děti. Ačkoliv učiliště v současné době vyučuje jediný obor, v jeho rámci se seznámili s profesí automechanika, instalatéra, klempíře, kováře nebo řidiče.

„Školáci byli nadšení zejména v klempírně a kovárně, kde si mohli vlastnoručně vyrobit z plechu a železa růži – a některé výtvory už nesly skutečné znaky uměleckého díla. Velice je bavila také jízda v traktoru, i když zatím jen na místě spolujezdce. Samy si poté vyrobily dřevěnou hrací kostku, učily se vyřezávat závity na trubce, spojovaly vodovodní potrubí nebo zapojovaly prodlužovací kabel vleku,“ přiblížila zajímavé aktivity Helena Bártlová, manažerka projektu TECHNOhrátky.

Ovocné dorty získali v soutěži manuálních činnosti žáci Základní školy Chrast a usídlili se tak v čele s nejvyšším počtem celkových deseti vítězství. Ve vědomostním kvízu dominovalo družstvo Základní školy a Mateřské školy Kameničky.

Více informací o projektu TECHNOhrátky na www.klickevzdelani.cz/technohratky.

Rubrika: Aktuality, Vzdělání, mladá generace